1. srpna 2009

Hanácké Mont Blanc

Velký Kosíř (442 m), tyčící se nějakých 220 relativních výškových metrů nad okolní krajinu, je nejvyšším vrcholem Hané. Ne nadarmo se mu proto přezdívá Hanácký Mont Blanc.
A právě tento pahorek byl dnes naším cílem...

Podle pověsti vznikl Kosíř v době slavného boje hanáckého krále Ječmínka proti zlému horskému duchu Pradědovi, který se přihnal z hor na okraj hanácké roviny se svou smečkou ďáblů. V lítém boji kovář, bojující po boku krále Ječmínka vystihl Pradědovo slabé místo a začal kosířem, což je nůž na řezání slámy, Praděda řezat do paty. Ten to již nevydržel a chytil nejbližší skálu, kterou mrštil po Ječmíkovi se slovy- „Ty po mně s kosířem, já ti teda dám Kosíř". Na místě, kde skála dopadla, vyrostla náhle z hanácké roviny hora, kterou lid nazval Kosíř. Praděd a jeho ďábli zmizeli na severu v horách.
Převzato z turistika.cz

9 komentářů:

 1. A já tam eště nebela, na Koséřo...

  OdpovědětVymazat
 2. V Čechách po Kosířem jsem byla už mnohokrát, ale na Kosíři ne. Je tam moc krásně. Vede na Kosíř nějaká značená turistická stezka? Odkud?

  OdpovědětVymazat
 3. a jo... tam jsme jednou jeli na kolech ... ale už je to nějaký ten pátek ...

  OdpovědětVymazat
 4. Duno, co není, može byť :)

  Márinko, stezek vede několik, některé i z Čech pod Kosířem - tam je opravdu krásně. Mrkni se na turistickou mapu na mapy.cz. My jsme šli z Drahanovic do Čelechovic.

  Gombo, u tebe bych ani nečekala, že bys tam jel jinak než na kole :)

  OdpovědětVymazat
 5. jéééé, a toho maku! to by bylo řepánků pro celej region! :-)

  OdpovědětVymazat
 6. no jasneeeee, ze repanku....! neznas? neco jako kynuta buchta, napln je z repy co najdes na poli a maku....!

  OdpovědětVymazat
 7. Neznám. Na Googlu jsem našla nějaké recepty a u všech bylo Polabské nebo Kolínské řepánky. U nás na Moravě jsem se s tím nesetkala. Tady leda šléšky s makem nebo makové koláč :)

  OdpovědětVymazat
 8. tady je jasne videt, ze byla u vas na morave vdzycky hojnost. my v cechach museli cpat do buchet repu :-(

  :-P

  OdpovědětVymazat

Díky za komentáře!