3. července 2017

Výlety s kočárkem 6 - rozhledna Háj u Šumperka

Na rozhledně, která stojí na kopci Háj nad Šumperkem, jsme byli už před několika lety. Tenkrát jsme se tam vydali z Bludova a pamatuju si, že místy to bylo docela strmé stoupání. Na výlet s kočárkem jsme ovšem měli vybranou trochu jinou a mnohem méně náročnou trasu. Nakonec ale bylo všechno trochu jinak.

Měli jsme zaparkovat u hájenky zvané Vápenice. To jsme ovšem netušili, že silnice ze Šumperka do Hrabenova se zrovna opravuje, takže tudy neprojedeme. No jo, měla jsem si to zjistit. Pohotově jsme změnili plány a dlooouhoooou objížďkou se dostali do výše zmíněného Hrabenova, kde jsme nakonec zaparkovali. Nutno říct, že polní cesta od zemědělského družstva k tzv. Kostelíčku (kostel Božího Těla) není pro kočárky zrovna vhodná. Jenže, co nám zbývalo?

Kostelíček
Na cestě od kostelíčka k hájence (po žluté)

U kostelíčka panuje zvláštně klidná atmosféra. Nikdo tu zrovna nebyl, prostě krása, a tak jsme si na lavičce snědli oběd, poseděli, pokochali se a hlavně popřemýšleli, jak dál. Zvolili jsme žlutou turistickou značku a po ní došli téměř až k hájovně. Sjízdnost pro kočárky je docela dobrá. Pak jsme se po zpevněné lesní cestě vydali k rozhledně. I tudy dalo s naším Viperem projet, jen to bylo pořád do kopce. A ten se navíc ke konci stával stále prudším.

Cesta mezi hájenkou a rozhlednou

Nahoře nás čekala odměna v podobě rozhledny. Naštěstí přístupné! Kdybychom se vyškrábali na kopec a čekaly na nás jen zamčené dveře, asi by to s námi seklo.A nahoru vynese Juniora maminka

Na rozdíl od uzavírky na silnici, rozhledna měla opravdu otevřeno. Byl už začátek září, takže turistický ruch byl minimální. Nechali jsme kočár dole pod věží a vzhůru se vydali s dítkem v manduce. Výhled byl slušný, ačkoli místy už trochu zacloněný vzrostlými stromy. Chvíli jsme se kochali pohledem na hřbety Jeseníků i na město Šumperk, a pak sešli zpět, naložili dítě opět do kočárku a vydali se stejnou cestou k hájovně. Vzhledem k tomu, že silnice, po které jsme sem měli přijet, byla pro auta neprůjezdná, ale už na ní byl krásný nový povrch přichystaný k provozu, rozhodli jsme pro návrat do Hrabenova pěkně po asfaltu. Což bylo pohodlné hlavně pro mrňouse, který se vezl. Alespoň jsme si ušetřili tu nepříjemnou a neplánovanou cestu od kostelíčka k autu.
I přes různé nástrahy to ale nakonec byl povedený výlet. Tak sláva a nazdar!


Shrnutí
Co je tu k vidění: Rozhledna Háj nad Šumperkem, volitelně taky kostelík Božího Těla.
Parkování: Parkovat se dá u hájenky Vápenice, viz Důležité body.
Délka trasy: Ušli jsme necelých 7 km, nejkratší varianta k rozhledně a zpět měří 2,5 km.
Kočárky: Jen pro terénní kočárky, většina trasy vede po zpevněné lesní cestě.
Důležité body: Jsou zaznačeny zde https://mapy.cz/s/1Num3.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za komentáře!